Kolektory słoneczne - czym są? Jak je dobrać? Jaki jest ich koszt?

Czym są kolektory słoneczne?


Na rynku rozróżniamy kolektory płaskie i kolektory próżniowe. Solary, bo i tak je nazywamy służą do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną w ciepło użyteczne. W naszym klimacie zapewnią nam ciepła wodę od kwietnia do października. Oferowane przez nas próżniowe kolektory słoneczne są do 30% sprawniejsze od kolektorów płaskich, zwłaszcza w okresach wiosennym i jesienno - zimowym. Wynika to ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego i drastycznie ograniczonych strat ciepła dzięki próżni w rurach kolektora. W skrócie, dzięki solarom możemy wspomagać pracę centralnego ogrzewania.

Jak dobrać kolektory słoneczne?

 

Kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody użytkowej dobieramy sugerując się ilością osób w domu. Wszystko zależy od jej zużycia. Dobrze dobrany zestaw zapewni nam dostęp do ciepłej wody przez cały dzień i na rano też coś zostanie. Wszystko zależy od pojemności zbiornika na wodę. Zestawy do wspomagania centralnego ogrzewania dobieramy sugerując się powierzchnią użytkową domu. Zalecane jest przy takim rozwiązaniu niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe.

Jaki jest koszt kolektorów słonecznych?

 

Koszt kolektorów słonecznych waha się pomiędzy 5.000-12.000 zł netto. Wpływ na koszt ma typ konstrukcji montażowej (naziemna, dach płaski, dach skośny ), długość przewodów solarnych doprowadzających glikol do wężownicy w zbiorniku, ilość kolektorów, pojemność zbiornika. Duży wpływ na cenę ma pozyskane dofinansowanie.

 

Skład zestawu:
  • Kolektory słoneczne
  • Zasobnik solarny
  • Przewody solarne
  • Automatyka sterująca
  • Czynnik grzewczy – glikol
  • Naczynie wzbiorcze
Kolektor słoneczny - zestaw instalacji solarnej  
  Działanie kolektorów słonecznych - instalacja w domu jednorodzinnym

Ekodom Odnawialne Źródła Energii

ul. Ostródzka 129

03-289 Warszawa

T: +48 732 622 650; 732622651   E: biuro@ekodom-oze.pl