DOMOWE MAGAZYNY ENERGII – JAKI MAGAZYN ENERGII DLA DOMU?
Magazyny energii do fotowoltaiki zyskują coraz większą popularność. Jaki magazyn energii wybrać będąc mieszkańcem domu jednorodzinnego? Ile kosztują przydomowe magazyny i czy ich montaż nie będzie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa domowników? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Przydomowe magazyny energii do fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne na stałe zagościły na dachach domów w Polsce. Obowiązujący do 1 kwietnia 2022 roku system rozliczania prosumentów, który pozwalał inwestorom na przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii z instalacji PV w sieci elektroenergetycznej, nie generował jednak popytu na przydomowe magazyny energii. Sytuacja zmieniła się, wraz z wprowadzeniem nowego modelu rozliczeń, w którym nieskonsumowana energia elektryczna zostaje sprzedawana dostawcy energii.
Nowe zasady promują tzw. „autokonsumpcję", czyli maksymalizację zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację PV na własne potrzeby. Magazyn energii do fotowoltaiki jest doskonałym narzędziem, które na to pozwala. Jednak posiadacze własnych akumulatorów mogą korzystać również z szeregu innych udogodnień, które zapewniają zakupione przez nich urządzenia.
Do największych zalet należy wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Gdy z powodu awarii lub innych prac konserwacyjnych, w danym regionie następuje przerwa w zasilaniu, przestają pracować również inwertery oraz panele PV. Oznacza to, że nawet w słoneczny dzień, prosumencka elektrownia nie będzie produkowała energii elektrycznej.
Inwestorzy, którzy wyposażą swoją instalację w przydomowy magazyn energii, zabezpieczają swój dom przed takimi sytuacjami. W tym celu należy zakupić inwerter hybrydowy oraz zestaw akumulatorów. Ten pierwszy, nie tylko konwertuje prąd stały na przemienny. Służy również do ładowania magazynu energii do fotowoltaiki oraz, dzięki trybowi zasilania rezerwowego, może pracować w sytuacji, gdy nie otrzymuje zasilania z sieci elektroenergetycznej. Zatem gdy miejscowość, w której znajduje się dom z hybrydową instalacją PV, zostaje odcięta od prądu, skutki tej awarii nie są tak dotkliwe dla właściciela akumulatorów. Urządzenia elektryczne otrzymują zasilanie, dzięki energii zgromadzonej w akumulatorach
Jaki magazyn energii dla domu jednorodzinnego?
Decyzja o wyborze odpowiedniego magazynu energii dla fotowoltaiki, powinna zostać podjęta wraz z instalatorem. Po analizie zużycia energii w gospodarstwie domowym, specjalista dobierze wielkość akumulatorów. Należy jednak pamiętać, że współczesne przydomowe magazyny energii można skalować, czyli rozbudowywać o kolejne moduły. Oznacza to, że jeśli inwestycja we własne akumulatory spełni oczekiwania klienta, w dowolnym momencie można zwiększyć ich pojemność.
Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniej technologii. Jeszcze kilkanaście lat temu, na rynku królowały akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jednak obecnie, przydomowe magazyny energii są wykonane w technologii litowo-żelazowo-fosforowej (LiFePO4).
Do ich głównych zalet można zaliczyć dłuższą żywotność. Wspomniane akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą być rozładowywane i ponownie ładowane ok. 800 razy. Z kolei magazyny energii, które można znaleźć m.in. w ofercie Eko Dom, pozwalają na przeprowadzenie tego procesu nawet do 6000 razy. Oznacza to, że magazyny energii do fotowoltaiki to inwestycja na ok. 10 lat.
Ile kosztuje magazyn energii dla domu?
Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielkości magazynu energii do fotowoltaiki. W przypadku domu rodzinnego zamieszkałego przez czterech domowników, warto zastanowić się nad wyborem akumulatorów litowo-żelazowo-fosforowych o pojemności ok. 10 kWh.
Przez ostatnie 20 lat, ceny akumulatorów systematycznie spadają. Przy obecnych stawkach rynkowych, zakup magazynu energii do fotowoltaiki to koszt od 20 000 do 30 000 złotych. Jednak kwota różni się w zależności od wybranego producenta. Prosumenci mogą również skorzystać z niedawno uruchomionych programów dofinansowań.
Dofinansowanie do magazynów energii dla domu
15 kwietnia został uruchomiony program Mój Prąd 4.0. W odróżnieniu od swoich poprzedników, jego beneficjentami mogą zostać nie tylko prosumenci, którzy zakupią panele PV, ale również zdecydują się na wzbogacenie swojej elektrowni o własne moduły akumulatorowe.
Kwota dofinansowania może wynieść nawet 7 500 złotych. Suma udzielonego wsparcia nie może przekroczyć 50% wartości zakupionego urządzenia.
Zastrzyk gotówki czeka również na właścicieli lub dzierżawców gospodarstw rolnych o powierzchni od 1 hektara do 300 hektarów. Mogą oni skorzystać z dotacji z programu Agroenergia, w którym zakup magazynów energii do fotowoltaiki jest dotowany od 20% do nawet 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Bezpieczeństwo magazynów energii dla domów
Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności, przydomowe magazyny energii nie stanowią zagrożenia dla domowników. Co więcej, nad bezpieczeństwem całego układu czuwa wbudowany system BMS (ang. Battery Managment System). Dzięki niemu prosument może być pewny, że akumulatory będą chronione przed przegrzaniem oraz przeciążeniem. Co więcej, gdy parametry magazynu energii zostaną przekroczone, nastąpi automatyczne wyłączenie instalacji. BMS nieustannie monitoruje również stan baterii i to z dokładnością do każdego ogniwa w module.
Oczywiście należy pamiętać, że gdy akumulator uległ mechanicznemu uszkodzeniu, nie wolno go dotykać bez odpowiednich środków ochronnych.
Źródło: https://soltec.pl/pl/blog/post/domowe-magazyny-energii-jaki-magazyn-energii-dla-domu.html
Biuro sprzedaży - ul. Mochtyńska 91, 03-289 Warszawa
Tel: +48 531 181 879 e-mail: biuro@ekodom-oze.pl