Od 15 kwietnia prosumenci mogą ubiegać się o dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0. Jednak w obliczu kończącego się roku podatkowego warto pamiętać, że rozliczając się ze swoim urzędem skarbowym można odzyskać część środków przeznaczonych nie tylko na budowę instalacji PV, ale również zakup np. pompy ciepła. Dla kogo jest ulga termomodernizacyjna i na jaki zwrot może liczyć inwestor?
Co to jest ulga termomodernizacyjna? Ile wynosi?
Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od przychodu wydatków poniesionych na tzw. „przedsięwzięcia termomodernizacyjne". Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby będące płatnikami podatku PIT. Każdy inwestor może odzyskać część kosztów poniesionych na ten cel poprzez odpisanie ich przy okazji wypełniania swojej deklaracji podatkowej.
Ile wynosi ulga termomodernizacyjna? Jej wysokość zależy od dochodów płatnika. Osoby, których roczny dochód nie przekracza 120 000 złotych, mogą otrzymać zwrot 17% przeznaczonych na ten cel środków. Podatnicy, którzy znajdują się w drugim progu podatkowym (powyżej 120 000), część wydatków mogą odliczyć według 32% stawki. W przypadku płatników tzw. „daniny solidarnościowej" ta wartość wzrasta o dodatkowe 4%.
Maksymalna kwota obejmująca ulgę wynosi 53 tysiące złotych.
Ulga termomodernizacyjna – dla kogo?
Z ulgi na termomodernizację mogą skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Co więcej, ulga nie przypada na nieruchomość, ale na płatnika. Zatem jeśli dom należy np. do współmałżonków, warto, aby podzielili się oni kosztami modernizacyjnymi. Dzięki temu kwota, którą można odpisać od podatku wzrośnie dwukrotnie – z 53 do 106 tysięcy.
Należy również zaznaczyć, że o zwrot środków mogą ubiegać się jedynie mieszkańcy budynków, których powierzchnia mieszkalna stanowi przynajmniej 70% całego metrażu nieruchomości. Oznacza to, że pieniędzy nie odzyskają np. osoby prowadzące w swoim domu działalność usługową taką jak np. sklep, salon fryzjerski czy kosmetyczny. Wyjątkiem są sytuację, gdy powierzchnia tego obiektu nie przekracza 30% metrażu posesji.
Ulga termomodernizacyjna a nowy dom
W świetle prawa z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać osoby, których domy znajdują się w budowie. Dom uważa się za niedokończony do momentu, w którym inwestor nie dokona zawiadomienia o zakończeniu prac i nie otrzyma ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lokalu wydawanego przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?
Zakres ulgi termomodernizacyjnej jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. zakup materiałów budowlanych, narzędzi oraz innych urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia wymaganych prac. Uldze termomodernizacyjnej podlega również m.in. wymiana węzłów cieplnych, kondensacyjnych kotłów gazowych, systemów wentylacji mechanicznej czy montażu pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz oczywiście paneli fotowoltaicznych.
Podczas dokonywania wszystkich transakcji należy pamiętać, aby każdy zakup udokumentować fakturą. Paragon może zostać nieuznany przez urząd skarbowy.
Istnieje możliwość odpisania od podatku wszystkich poniesionych kosztów, gdy inwestor zdecyduje się wykonać wszystkie prace sam. Jednak w przypadku instalacji modułów fotowoltaicznych ten krok jest szczególnie odradzany, ponieważ samodzielny montaż modułów PV może być powodem podważenia ewentualnej gwarancji przez producenta.
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika i dofinansowania z programu Mój Prąd
Zatem jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną na instalację PV? Może to zrobić każda osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę oraz zlecenie, która rozlicza swoje dochody na podstawie zeznania podatkowego: PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37. Na tej podstawie podatnik może odliczyć zakup wszystkich komponentów niezbędnych do poprawnej pracy instalacji fotowoltaicznej wraz z jej montażem.
Kolejną dobrą wiadomością jest również możliwość łączenia ulgi termomodernizacyjnej wraz z dofinansowaniem otrzymanym z programu Mój Prąd. Prosumenci na konta których wpłyną środki z NFOŚiGW, muszą jednak pomniejszyć koszt przeprowadzonej inwestycji o wysokość otrzymanej dopłaty.
Ulga termomodernizacyjna jest zatem łatwym i atrakcyjnym sposobem na przyspieszenie zwrotu z inwestycji w elektrownie fotowoltaiczną. Odzyskanie części środków nie wymaga spełniania żadnych rygorystycznych warunków.
źródło: https://soltec.pl/pl/blog/post/ulga-termomodernizacyjna-wszystko-co-powinienes-wiedziec-.html
powrótBiuro sprzedaży - ul. Mochtyńska 91, 03-289 Warszawa
Tel: +48 531 181 879 e-mail: biuro@ekodom-oze.pl