Folie grzewcze na podczerwień

Folia grzewcza na podczerwień, bądź inaczej folia grzejna to wysokiej klasy produkt, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Idealnie nadaje się, jako ogrzewanie powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz ściennego. Można śmiało stwierdzić, że jakość wykonania w połączeniu z szeroką funkcjonalnością sprawia, iż jest ona niezastąpiona w swojej dziedzinie.

 

Czym od tradycyjnego ogrzewania różni się folia grzewcza?

Podczerwień nie ogrzewa powietrza, jak ma to miejsce w standardowych konwektorowych systemach. Promienie podczerwone nagrzewają konkretne przedmioty, na które są emitowane. Jeśli umieszczona zostanie folia grzewcza pod panele, wówczas nagrzane zostaną elementy wykończenia podłogi.

 

Jak działa folia grzewcza na podczerwień?

Ciepło generowane jest za pomocą oporu elektrycznego na specjalnych, grafitowych pasach grzewczych. Moc grzewcza zależna jest od odległości pomiędzy wspomnianymi już pasami, szerokości, a także ilości użytego grafitu. Folie grzewcze o stosunkowo niskiej mocy doskonale sprawdzą się w przypadku ogrzewania alternatywnego (komfort ciepłej podłogi), zaś o wyższej jako podstawowy system grzewczy.

 

Korzyści ogrzewania folią grzewczą:

  • Niewysoki koszt zakupuFolie grzejne są tańsze od większości systemów ogrzewania podłogowego i centralnego.
  • Tania eksploatacja - Nowoczesne folie grzewcze podłogowe zużywają o połowę mniej prądu, niż tradycyjne maty grzewcze.
  • Żywotność - Dobra folia grzewcza jest wytrzymała na uszkodzenia i trwała, co pozwala szacować jej żywotność na sto lat.
  • Minimalne straty ciepła - Folie grzejne wytwarzają temperaturę w miejscu ogrzewania, dzięki czemu unika się strat ciepła wynikających z przesyłu energii.
  • Dokładne ustawienie ogrzewania - Węglowa folia grzewcza bardzo szybko reaguje na zmianę żądanej temperatury.
  • Brak standardowych problemów z instalacją - Stosując folie grzewcze nie musimy się przejmować takimi obowiązkami, jak uzupełnianie wody sieci centralnego ogrzewania czy odpowietrzanie jej.
  • Całkowita automatyzacja - Nowoczesna folia grzejna nie wymaga pilnowania zapełnienia zasobnika z paliwem i kontroli temperatury, jak ma to miejsce przy standardowych kotłach.
  • Brak sieci grzejników - Folia grzewcza 12V oraz zasilana prądem sieciowym może być montowana w obrębie ścian i podłóg. W związku z tym unika się montażu grzejników będących kłopotem w nowoczesnych aranżacjach.
  • Bezpieczeństwo eksploatacji - Grzewcza folia podłogowa, sufitowa lub ścienna nie spowoduje kłopotów z czadem lub nieprawidłowym odprowadzaniem spalin. Unika się także innych standardowych problemów związanych z kotłami CO, takich jak groźba pożaru czy wybuchu.

 

Folia grzewcza na podczerwień może być stosowana jako ogrzewanie wspomagające sieci konwektorowe. Wówczas można umieścić te grzejniki jedynie w wybranych miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenie. Ten nowoczesny sposób może stanowić także samodzielne ogrzewanie, jeśli odpowiednio dobrana zostanie folia grzewcza. Cena całkowita takiej instalacji często może być znacznie niższa niż budowa sieci grzewczej i inwestycja w kocioł na paliwo stałe.

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w większości budynków jest folia grzewcza podłogowa. Ten sposób ogrzewania może być wykorzystywany w budynkach mieszkalnych, biurach lub obiektach użytkowych. Folia grzewcza pod panelami sprawi, że będą one ciepłe w dotyku. Umożliwi to poruszanie się po pomieszczeniach boso, ułatwi zabawę z dzieckiem na podłodze i wpłynie na odczuwanie ciepła w całym pomieszczeniu.

Folia grzejna podłogowa dobrze sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie nie ma zabudowy stałej i mamy do dyspozycji obszerną pustą przestrzeń. Jednak nie we wszystkich budynkach istnieją takie warunki. Ciekawym rozwiązaniem jest folia grzewcza sufitowa. Polega ona na umieszczeniu systemu pod stropem sufitu. Instalacja przebiega dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w czasie układania folii grzewczej na podłodze. Warstwa ogrzewana przykrywana jest najczęściej płytami gipsowymi. Osoby sceptyczne mówią o obawach, czy pomieszczenie będzie wystarczająco ciepłe, jeśli na suficie zamontowane zostaną folie grzewcze. Opinie ekspertów i użytkowników potwierdzają jednak, że dzięki promieniom podczerwonym nagrzane zostanie pomieszczenie, a nie dach obiektu.

Jeszcze innym obszarem, wewnątrz mieszkania, w którym mogą zostać zamontowane folie grzewcze na podczerwień, są ściany. Nie trzeba już wyjaśniać, że ten sposób także jest wystarczająco efektywny. Montaż systemów na pionowych częściach konstrukcji niesie ze sobą także określone korzyści. Folia grzewcza może zastąpić niefunkcjonalne grzejniki i stać się niewidocznym ogrzewaniem. Matę można obudować płytami gipsowo-kartonowymi lub płytkami ceramicznymi. W prawidłowym ogrzewaniu nie przeszkodzą także panele czy boazeria ścienna.

Ekodom Odnawialne Źródła Energii
ul. Mochtyńska 91, 03-289 Warszawa

Biuro sprzedaży - ul. Mochtyńska 91, 03-289 Warszawa

Tel: +48 531 181 879   e-mail: biuro@ekodom-oze.pl

Polityka prywatności i polityka cookies